Kategórie
 
 
 
 
 
Nedeľa, 23. jún 2024
Ako si vybrať IFAK a lekárničku

Plánujete si deň, cestu, misiu. Myslíte na každý aspekt od jedla, cez trasu až po počasie. Môžete si však plánovať veci ako len chcete i tak neviete ovplyvniť úplne všetko. Zhoda okolností sa skrátka niekedy otočí šťastiu chrbtom a to, čo bol pekný deň alebo všedná, tisíckrát zažitá chvíľa, sa v priebehu sekúnd zmení v nekontrolovaný chaos. Ako sa však vraví, štastie praje pripraveným. 

Čím aktívnejšie sa pripravujete na možnosť, že sa zo slnečného dňa stane hurikán, tým máte väčšiu šancu situáciu zvládnuť a zvýšiť svoje šance na úspech. Dnes si preto detailne rozoberieme jednu dôležitú tému. Ako správne na lekárničky a IFAKy. 

 ,, Byť pripravený je najdôležitejší predpoklad úspechu,, Henry Ford 

Aký je rozdiel medzi IFAKom a lekárničkou? 

Vyjasnime si najprv pojmy

Lekárničku si rozoberieme v ďalších statiach. V skratke ju však môžeme chápať ako širší zoznam vybavenia pre väčší súbor zranení a pre viac osôb. IFAK je orientovaný inak. 

Skratka znamená Individual First Aid Kit (niekedy prekladaná i ako Immediate First Aid Kit - nevyhnutná prvá pomoc), čiže voľne preložené ako individuálna výbava prvej pomoci. IFAK sa orientuje na traumu a okamžitú nevyhnutnú pomoc v život ohrozujúcich situáciách. Narozdiel od lekárničky je kompaktnejší a nosí sa väčšinou na vybavení, napríklad veste či opasku. Najčastejšie sa s ním stretneme v armáde a polícií, kedže riziko bodnutia, zlomeniny alebo strelného poranenia je u nich štatisticky vyššie, ako u bežného človeka. 

Aplikácia turniketu Foto: Army.mil

Pri výbere IFAKu myslite na to, že sa ako prvý vyberá obal pre IFAK. Obsah si totiž vyberáte podľa svojich priorít. Má obsahovať len to najnutnejšie pre urgentnú prvú pomoc, preto do neho nebalte doplnky do KPZ (krabička poslednej záchrany) a iné vybavenie. V obsahu sa musíte vedieť dokonale orientovať i pod maximálnym stresom alebo zranený. Zvyšok vybavenia, ako lieky či náplaste na kurie oko, patria do samostatnej lekárničky. Skrátka, ak je váš IFAK na zastavenie veľkého krvácania, nech obsahuje základ len pre tento prípad. Treba rátať s možnosťou, že ho bude používať niekto iný. V armáde sa kedysi počítalo s tým, že IFAK, ktorý mal každý vojak na výstroji, bol pre potreby zdravotníka, ktorý by ho ošetroval. Je totiž jednoduchšie, vziať pár potrebných vecí z kapsy jedného zraneného, ako nosiť kompletnú výbavu pre povedzme 10-15 ťažko zranených ľudí. 

Môj IFAK mám napríklad prioritne pre zastavenie krvácania a obnovu dýchania. Obsahuje turniket, izraelský obväz, hemostatikum, resuscitačné rúško, hygienické rukavice a nožnice (buď ich mám ako súčasť multitoolu v meste alebo samostatne na výstroji počas taktických cvičení a túlania sa po prírode). S veľkým krvácaním som sa stretol najčastejšie (pyrotechnika a autonehoda) a v rámci mojich voľnočasových aktivít je riziko strelného poranenia, zranenia veľkými zvieratami či pošmyknutia na skalách najpravdepodobnejšie . Podobne som sa stretol i so zástavou dýchania s nutnou resuscitáciou. Preto sa pre mňa stali takéto situácie prioritou. Paradoxne obsah nenosím vždy v samostatnom obale. Všetky položky sa mi totiž zmestia do bočného vrecka kraťasov a nohavíc Helikon Urban Tactical. V rámci práce a krátkych prechádzok mestom, preto volím túto pohodlnejšiu variantu.

Čo je priorita podľa CABC? 

CABC je anglická skratka pre zdravotné komplikácie, ktoré by ste mali riešiť prioritne podľa tohto zoznamu. Je to podobné, ako keď pri hromadnej nehode ošetrujete prioritne najviac zranených ľudí. Hasíte čo najviac horí. 

C- Masívne krvácanie (Catastrophic hemorrhage). Rieši sa turniketom. S turniketom sa dajú vymyslieť zaujímavé hry, kde námatkovo súťažíte v čo najlepšej a najrýchlejšej aplikácií turniketu na konkrétnu končatinu. Prechádzate sa napríklad okolo detí, kamaráta či kolegov a jednému z nich hodíte bez upozornenia turniket a poviete mu, na ktorej častí tela ho majú aplikovať. Je to skvelé cvičenie na otuženie kolektívu a praktický nácvik. Turniket slúži na zaškrtenie končatín pri masívnom krvácaní. Sekundy a správna aplikácia sú preto pri jeho použití to najdôležitejšie.

A- Uvoľnenie dýchacích ciest (Airway). Uvoľnenie zapadnutého jazyka, predmetov blokujucich ústa a nos a stabilizovaná poloha.

B- Dýchanie (Breathing). Ťažké problémy s dýchaním ako napríklad Pneumotorax

C- Obeh krvi (Circulation). Ide o klasickejšie ošetrenie krvácania napríklad s použitím izraelskeho obväzu či iných tlakových obväzov a hemostatických prostriedkov. 

Brandit Chest Rig US Cooper

Okrem IFAKu sa môžeme stretnúť i so skratkami AFAK ( Advanced First Aid Kit - vybavenie pre pokročilú prvú pomoc, ktorá sa nezmestí do IFAKu) a MFAK (Multi-First Aid Kit - v podstate IFAK pre viac osôb). Zhrnuté - IFAK je pre jednu osobu, MFAK je vlastne viacnásobný IFAK a AFAK je vybavenie k IFAKu, ku ktorého použitie už potrebujete pokročilejšie zdravotnícke znalosti. 

foto: Redcroccfirstaidtraining.co.uk

Výber lekárničky

S lekárničkou to budeme mať trochu otvorenejšie. Je dosť možné, že skončíte s niekoľkými verziami podľa toho, do akého prostredia pôjdete alebo aké bude zloženie skupiny. Preto si najprv zanalyzujte všetky premenné. Podľa toho sa bude odvíjať i veľkosť jej obalu a konkrétny obsah. Osobne sa mi v prírode osvedčila jedna malá individuálna, ktorú mám pre seba vo vačku a ďalšiu väčšiu na batohu či výstroji. 

Na čo by ste mali od začiatku myslieť: 

- Pre koľko ľudí má lekárnička byť

- Aké bude zloženie skupiny (deti, starší ľudia, ľudia so špecifickými zdravotnými problémami…)

- Aké budú špecifiká spojené s prostredím (vysoké teploty, mráz, hmyz,vegetácia…)

- S akými zdravotnými problémami sa stretávate osobne najčastejšie (otlaky, oderky zo skál, pokožka spálená od slnka, drobné rany od vegetácie, hnačka, bolesti zubov…)

Brandit First Aid Premium

Keďže ide o výbavu, ktorá vám má zlepšiť zdravotný stav či rovno zachrániť život, na výber a zloženie si nechajte dostatok času a riadne všetko zvážte. Po premyslení si vyššie spomenutých eventualít si spíšte zoznam, čo by vám v obsahu nemalo chýbať. Tých zoznamov može byť nakoniec i viac. Rozdiel bude, či pôjdete s deťmi pozrieť zrúcaniny a niečo si vonku uvariť alebo s partiou liezt boulder na skaly mimo civilizáciu.

Dragowa medical bag

Netreba však chytať paniku, ak si neviete hneď rady. Tu je pár tipov, ako na to: 

- Držte sa svojho zoznamu. Ak budete mať lekárničiek viac, pokojne si ich označte podľa účelu napríklad fixou. Dobré je i označenie dôležitého obsahu. Napríklad mať na obale: ,,Maxov inzulín,, . Pomôže to v stresovej situácií nielen vám ale i ostatním osobám, ktoré ju budú používať. 

- Lekárničku môžete kúpiť aj vybavenú a jej obsah len doplniť podľa potreby. Vyrobca vždy udáva presný obsah i s počtom kusov z každého druhu v inventári. Doma napríklad do pôvodnej zostavy vždy pribalíme naviac naplaste, lepšiu pinzetu, rukavice a dezinfekciu

Mil-Tec Mini

- Pre väčšie skupiny si viete zakúpiť už hotové lekárničky s k tomu prispôsobeným obsahom. Napríklad zdravotnícke tašky pre základné školy či rodinne orientované lekárničky. Ich obsah však tiež nemusí byť konečný a niektoré položky si vymeníte či doplníte. 

- Ak máte presnú predstavu a ste v tom už trochu zbehlí, kúpte si len obal pre lekárničku či IFAK a obsah si celý vyskladajte sami. Vymeniteľné náplne sa dajú kúpiť samostatne a kombinovať podľa potreby. Ja som si napríklad doplnil hemostatikum, vymenil nožnice za kvalitnejšie a pridal náhradné resuscitačné rúško i s ďalším párom rukavíc. 

Holthaus 43 dielov

Brandit Snake 

Lekárničku by sme teda mali. Stačí ju však iba mať? 

Odpoveď je samozrejme nie. Je to ako s autom alebo strelnou zbraňou. Je fajn ich mať, ak ich však neviete použiť, sú zbytočné. Nezabúdajte preto na niekoľko dôležitých vecí. 

Waragod Ifak Medic

- Vždy seba i rodinu oboznámte s obsahom lekárničky. Každý, kto by ju potencionálne použil, musí vedieť kde čo je a ako sa to používa. Je to i skvelá edukačná hra pre deti, keďže v škole sa prvá pomoc zanedbáva. 

- Obsah lekárničky/IFAKu pravidelne kontrolujte. Niektorá časť vybavenia sa môže poškodiť či stratiť a treba sledovať i dátum exspirácie jednotlivého obsahu. 

- Z tabletiek si pribalte len niekoľko dielikov z plátku, keďže má ísť o prvú urgentnu pomoc a nie liečbu na 2 týždne. Má to samozrejme i kapacitné dôvody. Tabletky si z plátu vystrihnite tak, aby bolo jasne vidieť o aký liek ide a fixou si dopíšte dátum exspirácie z pôvodného obalu. Nikdy ich dopredu nevylupujte. Liek začne degradovat a môže prísť k zámene. Priebežne sledujte fólie na obale, či sa nepoškodili a netreba ich vymeniť. 

Dragowa Tactical 

- Pravidelne si prvú pomoc opakujte. Najlepšie prakticky. Cvičte si napríklad používanie turniketu a obväzovanie rán s vyradeným vybavením alebo resuscitáciu s masážou srdca v správnych intervaloch. S trochou fantázie to nemusíte doma skúšať na príbuzných, aj keď je to zábavná forma stráveného času. Využiť sa dajú vankúše či rôzne plyšové hračky, prípadne figuríny z obchodu s textilom. Môže to vyzerať divne, akýkoľvek tréning je však lepší ako žiadny. Ak nemusíte riešiť finančnú stránku, viete si domov kúpiť aj profesionálne tréningové vybavenie. Rátajte však s vysokými sumami. 

- Pravidelne aspoň raz ročne zaskočte na tréning k profesionálom. Aktuálne je nepreberá ponuka rôznych tréningových kurzov od základu až po TCCC (Tactical Combat Casuality Care - taktická bojová starostlivosť o zraneného), ktoré sú dostupné pre každého. Predtým, ako sa však rozbehnete, naučte sa chodiť. Základom by preto pre začiatočníka mal byť kurz klasickej prvej pomoci. Organizuje ho i Červený kríž a stojí rádovo 20-30 eur. 

TCCC v praxi. Foto: Kommandosoldat.com

Záverom 

Niekedy máte jedinú istotu, že žiadna nie je. Aby ste zvýšili svoje šance na úspešné dokončenie úlohy, občas si tie istoty musíte skrátka vytvoriť sami. Nespoliehať sa na náhodu a šťastie ale na seba a svoje schopnosti. Ako povedal Napoleon - dlho pripravovaný boj je rýchle víťazstvo. Rovnako to funguje aj s prvou pomocou. Čím lepšia príprava vybavenia a praktický nácvik čo najbližšie realite, tým zdarnejší výsledok. Zvyšok je už len o tom, ako si to upracete v hlave, aby ste zvládli ten stres a tlak. Netreba svoj komfort preháňať. Diskomfort je práve to, čo nás posúva ďalej. Bez trošky rizika totiž nie sú príbehy. A o čom by bol život, ak by sme tie príbehy netvorili a neposúvali svoje limity stále ďalej?

 

Pridať komentár:

...
CAPTCHA ImageRefresh Image

Pridať reakciu na komentár:

...
CAPTCHA ImageRefresh Image
Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia